آشنایی با مجموعه نقل و عرقیجات غفوری

image

نقل و حلوای سنتی ارومیه و سوغات سرای غفوری

                                           به نام خدا

               برای آشنایی با سوغات ارومیه و محصولات غفوری 

☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

یکی از بهترین سوغات ارومیه شیرینی هایی است که در این شه طبخ می شود. مردم ارومیه از گذشته تا به حال به پخت شیرینی مشغول بوده اند و ازجمله شیرینی‌های سنتی ارومیه می‌توان به نقل، حلوا، لوزانک، تنور شیرینی سی، سوجوق، تره حلوا، دوشاب حلوا و نسا حلوا اشاره کرد

: نقل ارومیه

از محبوب ترین و مشهور سوغات ارومیه نقل های این شهر است که انواع مختلفی هم دارد. وجود نقل در میان ایرانی ها جایگاه ویژه ای داشته و اغلب به جای قند در کنار چای مصرف می شده است. در گذشته نقل را به صورت سنتی تهیه می کردند اما در حال حاضر دستگاه هایی برای تهیه نقل به صورت ماشینی وجود دارد. در روش سنتی تهیه نقل ابتدا شکر را حرارت می دادند تا ذوب شود و سپس مغزهایی از خشکبار را به آن اضافه می کردند و در نهایت اسانس و مزه مورد نظر را به آن اضافه می نماییدند. طعم‌ دهنده‌های رایج در ارومیه برای مزه ‌دار کردن نقل عبارت ‌اند از بیدمشک، دارچین، زعفران، وانیل و اسانس میوه‌های مختلف

نقل هایی که در ارومیه تهیه می شود از لحاظ اندازه دارای بسته بندی های متفاوتی است که شامل بسته های ریز، متوسط و درشت به فروش می رسد؛ می‌توان گفت نقل یکی از خوشمزه‌ ترین سوغاتی‌های ارومیه است.

:حلوای هویج ارومیه

از دیگر سوغات ارومیه که محبوبیت زیادی در بین مسافران و همین ارومیه ای ها دارد نیز حلوا است که در طعم های مختلفی تهیه می شود و می توانید آن ها را به عنوان سوغات اومیه تهیه کیند. این حلوه در طعم های مختلفی از جمله هویج  گردو تهیه و پخت می شود. حلوا یک خوراکی بسیار گرم است و دلیلش هم وجود گردویی است که در آن استفاده می شود، برای تهیه حلوای گردو، در یک دیگ مسی شیره انگور، گلوکز و شکر را حرارت می‌دهند و بعد از اینکه مواد به جوش آمد، گیاه چوبک را به آن می‌افزایند و به مدت دو تا سه ساعت در دستگاه مخصوصی هم می‌زنند تا سفت شود و در پایان مغز گردو و پسته را به آن اضافه می‌کنند. مردم ارومیه از حلوای هویج به‌ عنوان خوراکی ویژه شب یلدا استفاده می ‌کنند و تهیه این خوراکی در شب یلدا در سایر شهرهای استان آذربایجان غربی هم رواج دارد، اگر به ارومیه سفر کردید حتما حلوای هویج را امتحان کنید.

جالبه بدونید که شهرت این حلوا به اندازه ای است که آن را به دیگر نقاط ایران هم نیز صادر می کنند.

:عرقیات ارومیه

با توجه به شرایط آب و هوایی مساعدی که در شهر ارومیه وجود دارد، گیاهان متعددی در آن رشد می کنند که برخی از آن ها دارای خاصیت دارویی هستند و برای درمان بسیار از بیماری ها بسیار مفید و موثر هستند. از معروف ‌ترین عرقیات ارومیه می ‌توان به عرق بید مشک و بادرنجبویه اشاره کرد.از دیگر عرقیجات مفید این منطقه می‌توان به عرق بهارنارنج، گلاب، بومادران، برگ بید، برگ گردو، بابونه، پونه، ترخون، پیچک، خاکشیر، شاتره، شوید، شنبلیله، گل‌گاوزبان، کلپوره، کیالک، کاکوتی، کاسنی، کرفس، مرزه، نسترن، کاهو، هندوانه کوهی، یونجه و هفت گیاه اشاره کرد.

عرق بیدمشک و بادرنجبویه که از محبوب ترین و معروف ترین عرقیجات ارومیه هستند چرا که خواص درمانی بسیاری نظیر دارند که به طور مثال عرق بیدمشک برای درمان سرگیجه و کم خونی بسیار مناسب هست و حتی در بسیاری از موارد برای آرام کردن بیماری های قلبی هم از آن استفاده می شود. آن دیگری که به عرق بادرنجبویه معروف است برای تقویت قلب و انبساط روح تجویز می شود. ازجمله خواص دارویی عرق بید مشک می‌توان به درمان سرگیجه، کم ‌خونی و تقویت قلب نیز اشاره کرد.

:لوزانک

لوازنک یا باستخ در زبان محلی ارومیه، شیرینی است که از شیره انگور، نشاسته، گلاب و آب تهیه می شود که به اصطلاح به آن مسقطی می گویند. برای تزئین لوزانک از مغز پسته و گردو استفاده می کنند، لوازنک از محبوب ترین سوغات ارومیه است و در بسیاری از مهمانی های رسمی از آن برای پذیرایی استفاده می شود.

:تنور شیرینی سی

در تهیه ی شیرینی سی از ماست و آرد استفاده می شود. شیرینی سی از بهترین سوغات ارومیه است که می توانید آن را برای سفر نزدیکان خودتان تهیه کنید. پس از مخلوط کردن ماست و آرد به شیرینی شکر اضافه می‌شود و بعد از فرم دادن به خمیر روی آن تخم‌ مرغ زده و در تنور می ‌گذارند، این شیرینی انتخاب خوبی به‌ عنوان سوغات است.

:سوجوق

سوجوق از شیرینی‌های خوشمزه ارومیه است. برای تهیه سوجوق از شیره انگور و نشاسته و گلاب استفاده می‌شود. پس از مخلوط کردن این مواد خمیری حاصل می‌شود که داخل آن را بامغز گردو پر می‌کنند، سپس به‌صورت نواری گرد به آن شکل می‌دهند، به قطعه‌های کوچک برش می‌زنند و با پودر نارگیل آن را تزئین می‌کنند.

: نان‌های سنتی

ارومیه پر از خوراکی های خوشمزه ای است که تمامی ندارد و از لذیذترین خوراکی ها و سوغاتی های آن نان های سنتی است که در آن طبخ می شود. از جمله نان‌ های سنتی ارومیه عبارت از تنوره چره، یخاچره، ارده، جزلا چره و تاواچره هستند

 ☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆   

            "اميدواريم تا بهره کامل را از این توضیحات برده باشید"